Stručni nadzor građenja je kako mu i sama riječ govori nadzor nad određenom gradnjom koju u ime investitora vrši ovlaštena osoba, dakle posao glavnog nadzornog inženjera je obavljanje svi poslova potrebnih za nadzor izvođenja radova.
Zakonom je točno uređeno tko smije biti nadzorni inženjer (ovlašteni inženjer građevine, strojarstva ili elektrotehnike, te ovlašteni arhitekt). Po trenutno važećoj zakonskoj regulativi, stručni nadzor radova može obavljati fizička osoba koja je član inženjerskih Komora.
Bitno je napomenuti da je stručni nadzor građenja potrebno ugovoriti prije početka izvođenja radova odnosno prije početka same gradnje.
Dakle, ne samo da je to zakonski obavezno (u slučajevima kad jest) nego je ujedno i pametno za investitora imati osobu od povjerenja koji će za njega i u njegovo ime nadzirati radove, da je sve napravljeno po projektu i po pozitivnim zakonskim propisima.
Koje su to obveze nadzornog inženjera:
- Nadzirati građenje tako da bude u skladu s građevinskom dozvolom ili drugim važećim aktom
- Ustanoviti ispunjava li izvođač i odgovorna osoba koja vodi građenje ili pojedine radove uvjete propisane posebnim zakonom
- Utvrditi je li iskolčenje građevine obavila osoba ovlaštena za obavljanje poslova državne izmjere.
- Upoznati investitora sa svim nedostacima, nepravilnostima koje uoči u glavnom projektu i tijekom građenja
- Sastaviti završno izvješće o izvedbi građevine
Dakle, jako je bitno da nadzorni inženjer ne smije biti zaposlenik osobe koja je izvođač na istoj građevini, što osim zdrave logike i samog sukoba interesa dovodi u pitanje i samu bit nadzora kao takvog, jer u slučaju da nadzorni ing. radi ili je u bilo kakvom dogovoru sa izvođačem radova nadzor u ime investitora nema zapravo puno smisla.
Bitna razlika između zakonskih i ugovornih obveza nadzornog inženjera jest što se nadzorni inženjer mora pridržavati obveza koje su određene zakonom a ugovorne obveze obavlja samo ako su iste navedene u ugovoru o stručnom nadzoru. To znači da možete kao investitor ugovoriti još koju obavezu u slučaju da smatrate da je potrebna.
Nadzorni inženjer mora na gradilište dolaziti dovoljno često odnosno u trajanju da se osigura izvođenje radova sukladno građevinskoj dozvoli, glavnom projektu i zakonskoj regulativi.
Zbog čega je bitno ugovoriti stručni nadzor građenja?
Osim već ranije spomenutih beneficija koje investitor može imati ugovaranjem istog, nadzor nad građenjem jamči da se u izvođenju radova neće odstupiti od građevinske dozvole, glavnog projekta kao ni izvedbenog projekta te se samim time osigurava Vama kao investitoru da imate legalnost gradnje na kraju priče kao i usklađenost objekta sa svim zakonima i pravnim zahtjevima.
Usluga stručnog nadzora je često podcijenjena u okviru građenja i to zbog nekoliko razloga. S obzirom da investitori nisu osobe koje su stručno kvalificirane da utvrde kvalitetu izvođenja radova, često nisu ni svjesni koje zamke i koje rizike može sa sobom dovesti loša kvaliteta izvođenja radova.
Izvođenje koje nije u skladu sa projektom može dovesti do odstupanja od parametra na temelju kojih je dobivena građevinska dozvola (odstupanja od gabarita građevine, krivo smještene građevine na parceli) gdje u najnepovoljnijem slučaju nije moguće dobiti uporabnu dozvolu.
Ukoliko Vam je potreban stručni nadzor nad izvođenjem bilo koje vrste radova (građevinskih, elektroinstalacijskih ili strojarskih instalacija) ili Vam je potrebna koja dodatna informacija, slobodno kontaktirajte Deltagrad d.o.o. sa punim povjerenjem.
Dakle kroz ovaj blog smo Vam pokušali pojasniti zašto je bitno, a i pametno kao investitor ugovoriti stručni nadzor radova odnosno tu uslugu povjeriti stručnim osobama.
Naravno ako imate još nedoumica napominjemo da mi kao tvrtka individualno pristupamo svakom pojedinom slučaju, te Vas brzo, stručno i što bezbolnije vodimo kroz cjelokupni proces građenja objekta, od same ideje do realizacije.