Toplinska slika objekta | mjerenje intenziteta infracrvenog zračenja
Infracrvena termografija je znanost prikupljanja i analize toplinskih podataka pomoću beskontaktnih uređaja (infracrvenih kamera) koji stvaraju toplinsku sliku. Temelji se na mjerenju intenziteta infracrvenog zračenja s površine promatranog tijela. Uređaji koji detektiraju infracrveno zračenje koje dolazi s površine tijela su infracrvene kamere. Rezultat termografskog snimanja je termogram koji u paleti boja prikazuje raspodjelu temperature na površini promatranog tijela.
Infracrvena termografija nalazi primjenu u različitim područjima, zgradarstvu, strojarstvu, elektrotehnici, medicini, istraživanjima, kontroli kvalitete i sl.
Iz termografske analize možete izvući ciljane mjere za otklanjanje nedostataka ili poboljšanje energetske učinkovitosti, sprečavajući ozbiljnije štete ili daljnje gubitke energije prije nego što se dogode.
Primjenom IC termografije u građevinarstvu moguće je uspješno detektirati razne greške i nedostatke pri izvođenju i uporabi objekata. Ova metoda ima široku primjenu kod lociranja propuštanja ravnih krovova ili detektiranja vlage unutar objekta, a najčešće se koristi za prikaz gubitaka topline na fasadi i zatvorima.
Termografsko snimanje i analiza podrazumijeva uslugu izlaska ovlaštenog termografiste na teren i snimanje predmeta ili objekta, te daljnju obradu na računalu i analizu podataka snimljenih na terenu.
Kao rezultat obrade i analize izdaje se termografsko izvješće, koje izrađuje i potpisuje ovlašteni termografist.
IC termografija danas se pokazuje kao izuzetno korisna metoda u istraživanju i unapređivanju energetske efikasnosti u zgradarstvu. Pomoću termografskih snimaka dijelova konstrukcije moguće je vrlo brzo prepoznati nedostatke povezane s toplinskim karakteristikama, otkriti uzroke i predložiti sanaciju.